sobota, 24 stycznia 2015

WAŻNE ! - Zabroniony regulamin ! - STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW KNF WARSZAWA POLSKA

W przeciągu ostatnich kilku dni zgłosili się do mnie właściciele firm z informacją że na ich skrzynki pocztowe została wysłana wiadomość e-mail na temat: "zabronionego regulaminu", która wzywa do zmiany regulaminu na stronie pod groźbą założenia sprawy sądowej.


Wiadomość e-mail, choć wygląda "imponująco" jest zwykłym spamem, który należy spokojnie wyrzucić do kosza.

Wiadomość najczęściej wysyłana jest z następujących adresów e-mail:
 • biuro@stowarzyszenie-libertas.waw.pl
 • biuro@stowarzyszenie-knf.waw.pl
 • libertas@op.pl
Dla pewności zachęcam do zapoznania się z kompletnym artykułem: E-maile od „stowarzyszenia na rzecz konsumentów” – ostrzeżenie przed spamem, który dokładnie opisuje zasadę działania zastosowanej metody spamerskiej, oraz zmiany jakie weszły z dniem 25-12-2014 - Prawo konsumenckie od 25 grudnia: nowy regulamin, formularze i WSZYSTKO, co musisz wiedzieć i zmienić w swoim sklepie!

Poniżej pełna treść przesyłanej wiadomości e-mail:

STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW LIBERTAS WARSZAWA POLSKA
STOWARZYSZENIE NA RZECZ KONSUMENTÓW KNF WARSZAWA POLSKA

Al. Stanów Zjednoczonych 53, 04-028 Warszawa

Szanowni Państwo!

Zawiadamiamy, że w Waszym regulaminie (ogólnych warunkach sprzedaży strony internetowej) znajdują się postanowienia, które naruszają interes konsumentów oraz obowiązujące normy prawne uchwalone a wchodzące wżycie w dniu 25.12.2014 roku, a także nie posiadacie obowiązkowych informacji wymaganych m.in. ustawami konsumenckimi.Wzywamy aby w terminie do 7 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości zmieniliście swój regulamin, gdyż jeżeli ww. terminie nadal będziecie naruszali interes konsumenta lub obowiązujące przepisy prawne złożymy pozwy do Sądu Okręgowego w Warszawie (zgodnie z art. 479 z indeksem 38 i n. kodeksu postępowania cywilnego) Wydziału XVII Ochrony Konkurencji i Konsumentów Sądu, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, zwłaszcza finansowymi (nawet parę tysięcy złotych) oraz anty reklamą, gdyż Sąd w Wyroku nakazuje publikację treści regulaminu (oczywiście na koszt pozwanego przedsiębiorcy) w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów.

NOTA PRAWNA:

Regulamin jest wymagany:Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną;Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentóworaz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny;Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedażykonsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego;Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych;Ustawą z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (zgodnie z art. 2 pkt. 1 tej ustawy za przedsiębiorcę można uznać nawet osoby, które prowadzą sprzedaż niezorganizowaną np. nie posiadam zarejestrowanej działalności, a dokonuje sprzedaży), a także kodeksem cywilnym oraz szeregiem innych aktów prawnych, w tym i ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która zawiera również przepisy karne.
Rekomendowane (certyfikowane) przez Stowarzyszenie podmioty piszące poprawne regulaminy:

link 1

link 2

link 3

link 4

Z poważaniem
Przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Konsumentów
Marek Staszak

3 komentarze:

 1. To zwykły spam i polecałbym się niczym nie przejmować. Próba wyłudzenia pieniędzy, zastraszenia itd. Dostałem to samo pismo i na początku zrobiło mi się ciepło, ale poszukałem w sieci i okazało się, że nie ma się czego bać. Trafiłem na tego bloga, a tutaj wszystko jest wyjaśnione - jak postępować itp. http://prokonsumencki.pl/blog/dostales-pozew-od-stowarzyszenia-o-uznanie-klauzuli-za-niedozwolona/

  OdpowiedzUsuń
 2. Informuję, że przedsiębiorcy zwrócili się do naszego Stowarzyszenia z prośbą o wydanie opinii czy przesyłane maile wyczerpują znamiona
  przestępstwa. Opinia naszych prawników jest jednoznaczna. Maile te wyczerpują znamiona przestępstwa z Art. 190a.§ 1. K.k. oraz Art. 191. § 1.K.k. Przestępstwo z art. 191 § 1 K.k. jest przestępstwem formalnym, zatem znamiona jego zostają wypełnione już w chwili, gdy groźba, której oskarżony użyje wobec pokrzywdzonego, wzbudzi w nim uzasadnioną obawę.

  Zgłaszajcie te sprawy na policję. Trzeba zakończyć działalność tych idiotów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze jest to że w skrzynkach odbiorczych pojawiła się ostatnia wiadomość o bardzo podobnej treści od biuro(at)kancelaria-kompedium.pl. Wszystko opisałem w najnowszym poście. Według mnie należy takie rzeczy nagłośnić. Ja do swoich firm, z którymi współpracuje wysyłam wiadomości e-mail z ostrzeżeniem przed tego typu oszustami, prosząc jednocześnie aby podsyłali mi podejrzane maile.

  OdpowiedzUsuń